✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
| Product series | EtherCAT Terminals |
| Type/signal | coupler |
| Communication | EtherCAT, PROFIBUS |
| Connection method (bus interface) | D-sub |
| Task within EtherCAT system | coupling of standard digital and analog EtherCAT Terminals and EtherCAT Box modules to PROFIBUS networks |
| Protocol | PROFIBUS DP |
| Data transfer rates | up to 12 Mbaud (automatic detection) |
| Bus interface | 1 x D-sub 9-pin socket with shielding |
| Power supply | 24 V DC (-15 %/+20 %) |
| Input current | typ. 120 mA + (total E-bus current)/4 |
| Current consumption E-bus | up to 2 A |
| Power contacts | max. 24 V DC/max. 10 A |
| Electrical isolation | 500 V (power contact/supply voltage/Ethernet) |
| Operating/storage temperature | -25…+60 °C/-40…+85 °C |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Relative humidity | 95 %, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX |
| Ex marking | II 3 G Ex nA IIC T4 Gc |
Power supply: 24 V DC
Ask questions
(0/1,200)
- Q: How can I apply for a purchase invoice?
A: On the checkout page, you can select the option for an invoice and fill in the relevant invoice information. We will provide you with the corresponding invoice according to your request.
- Q: Can I save my payment information for faster checkout?
A: We prioritize the security of your payment information and do not store sensitive payment details on our servers. However, you may have the option to securely save your payment information with trusted third-party payment processors for faster checkout on future orders.
- Q: Do you have a size conversion chart for international customers?
A: Yes, we provide size conversion charts for international customers on our website. These charts help you convert sizes between different measurement systems, ensuring you select the appropriate size for your region. They can usually be found in the product description or on the size guide page.
Reviews
- F
Fred Lint
Jun 28, 2025
Beckhoff Coupling Module EK3100Item was shipped promptly and was as expected. Very pleased with order.HelpfulUnhelpful - N
Nico
Jan 20, 2025
Beckhoff Coupling Module EK3100Happy with the experience and will keep doing business. Suggest to anyone.HelpfulUnhelpful - E
Emma
Sep 20, 2024
Beckhoff Coupling Module EK3100Your part was just what I needed, thanks for making it available at a great price.HelpfulUnhelpful - I
Iris
Apr 09, 2024
Beckhoff Coupling Module EK3100I'm so glad I found your company - great service and products.HelpfulUnhelpful - A
Anonymous user
Nov 25, 2022
Beckhoff Coupling Module EK3100All was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
Beckhoff Coupling Module EK3100
✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
People who bought this item also viewed
Beckhoff Module ES3702
Allen-Bradley PLC 1785-ENET C
Beckhoff Module EL2819
Beckhoff Module CX2100-0014
Beckhoff Module CX120-0122
Beckhoff Module FC2001
Beckhoff Module CX1030-0021
SIEMENS Module 6ES7651-5CX28-0YE5
KRIWAN Module INT69TM2
Murr Elektronik Module 5665616
SIEMENS Module 6ES7650-1AG51-2XX0
Mitsubishi Servo Motor HF204S-A51
Yaskawa Servo Drive SGDJ-A5BNY2
Autonics Rotary Encoder E40HB8-125-4-V-24
Fuji PLC NB2-P90R3-AC
Customers frequently viewed
IWAYA DENKI Water Pump 25CJT0752
Panasonic Servo Motor MHMF022L1V2M
Honeywell Solenoid Valve VE4025B1045
ROTEN Mechanical Seal 8E5K-22-X
SANDSUN Overload Pump VA08H-760
GS Battery 6-QW-60(450)-(55D23L-KR)
Rechi Compressor 44R273A
MINDMAN Air Cylinder MCQV2-11-40-200
Mitsubishi Compressor YB645WTG
TOYOOKI Vane Pump HVP-FCC1-L5-17L-A-G
Mitsubishi Servo Motor HK-ST102UWJG5K
Autonics Rotary Encoder E58H12-125-6-L-5
SAMSUNG Servo Motor RSMF-25CR1BNK6
Bristol Compressor H22A543DBLK
Mitsubishi Servo Motor HF-SP121BJG5K
YUKEN Vane Pump HPV32M-38-12-L-LAAA-M1-K1-10
KSB Mechanical Seal 4EDTR6HT-D

