✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
| Product series | EtherCAT Terminals |
| Type/signal | standard digital |
| Channels | 16 |
| Value range (digital/encoder) | 24 V |
| Filter (digital) | - |
| Input/output specification (digital) | - |
| Connection technology | 1-wire |
| Weight | approx. 70 g |
| Operating/storage temperature | 0…+55 °C/-25…+85 °C |
| Relative humidity | 95 %, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX, DNV GL |
| Ex marking | II 3 G Ex nA IIC T4 Gc |
Number of outputs: 16
Ask questions
(0/1,200)
- Q: Can I save items for later?
A: Yes, you can save the items you wish to purchase later in the shopping cart. This way, when you are ready to proceed with the order, you can easily find them.
- Q: Do you support global shipping?
A: Yes, we support worldwide shipping. No matter where you are located, we will make every effort to deliver the products to your doorstep.
- Q: How to apply for an extended warranty on a product?
A: Applying for an extended warranty is simple. During the purchasing process, you can choose to extend the warranty period for eligible products. Just select the desired warranty period, and it will be added to your purchase.
Reviews
- J
Joulet Roger
Mar 31, 2026
Beckhoff Module EL2819Perfectly done, thanks for the effort.HelpfulUnhelpful - M
Morgan
Feb 07, 2026
Beckhoff Module EL2819The service was excellent, and the order went as described. No problems at all.HelpfulUnhelpful - N
Noah
Nov 16, 2025
Beckhoff Module EL2819I couldn't find the required liquid-filled gauges in the local area.HelpfulUnhelpful - K
Kwok-kuen Tam
Sep 02, 2023
Beckhoff Module EL2819Installation is very simple :-)HelpfulUnhelpful - A
Anonymous user
Nov 25, 2022
Beckhoff Module EL2819All was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
Beckhoff Module EL2819
✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
People who bought this item also viewed
Beckhoff Module EL7332
Allen-Bradley PLC 1785-ENET C
Beckhoff Module EL4124
Beckhoff Module EL2819
Beckhoff Module CX9001-0324
Beckhoff Module EK1501-0018
Beckhoff Module CX2100-0014
Beckhoff Module CX2030-0100
GE Module IC200PEB001H
TERASAKI Module EMI-502
Mitsubishi Module AD51H-S3
Mitsubishi Module PS21997-AST
Yaskawa Servo Motor SGMSH-15ACA-SB12
Delta Servo Drive ASD-A2-1043-F
HENGSTLER Encoder RI58-O/20EK.42KB
Omron PLC CQM1-OD212
Customers frequently viewed
IWAYA DENKI Water Pump 25CJT0752
Panasonic Servo Motor MHMF022L1V2M
Honeywell Solenoid Valve VE4025B1045
ROTEN Mechanical Seal 8E5K-22-X
SANDSUN Overload Pump VA08H-760
GS Battery 6-QW-60(450)-(55D23L-KR)
Rechi Compressor 44R273A
MINDMAN Air Cylinder MCQV2-11-40-200
Mitsubishi Compressor YB645WTG
WINMOST Solenoid Valve WD-G03-B40B-A1-N
Copeland Compressor ZF15K4-TF5
Dixell Temperature Controller XW60LH
TAKEX Sensor FRS83BC
AirTAC Air Cylinder TCMJ20X400
Fuji Belt SPA-1657
Kuebler Encoder 8.5020.284E.3600
Banner Light Curtain SLSP30-900Q85
Omron Servo Motor R88M-GP20030L-B







