✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
| Product series | EtherCAT Terminals |
| Type/signal | differential |
| Channels | 2 |
| Signal (analog) | ±10 V |
| Signal resolution (analog) | 16 bit |
| Number of inputs | 2 (differential) |
| Power supply | via the E-bus |
| Input filter limit frequency | 80 kHz |
| Weight | approx. 60 g |
| Operating/storage temperature | -25…+60 °C/-40…+85 °C |
| Relative humidity | 95 %, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX, IECEx, cFMus |
| Ex marking | ATEX |
| IECEx | |
| cFMus |
Number of inputs: 2
Ask questions
(0/1,200)
- Q: Can I save items for later?
A: Yes, you can save the items you wish to purchase later in the shopping cart. This way, when you are ready to proceed with the order, you can easily find them.
- Q: Do you support global shipping?
A: Yes, we support worldwide shipping. No matter where you are located, we will make every effort to deliver the products to your doorstep.
- Q: How to apply for an extended warranty on a product?
A: Applying for an extended warranty is simple. During the purchasing process, you can choose to extend the warranty period for eligible products. Just select the desired warranty period, and it will be added to your purchase.
Reviews
- D
Dustin Boutte
Sep 15, 2025
Beckhoff Module ES3702Buena experiencia de compra. Rápido,y ofrecían infomacion de seguimiento y exactamente lo que ordené.HelpfulUnhelpful - Z
Zef Davis
Sep 06, 2025
Beckhoff Module ES3702Thanks for your supportHelpfulUnhelpful - J
John Thomas Dolen
Aug 22, 2025
Beckhoff Module ES3702Thanks for being so responsive to my needs.HelpfulUnhelpful - J
Jenn Swarthout
Jul 30, 2025
Beckhoff Module ES3702Thanks so much!HelpfulUnhelpful - G
Guest
Dec 07, 2023
Beckhoff Module ES3702Perfect product at a fantastic value.HelpfulUnhelpful - M
Michael Pelkey
Aug 30, 2023
Beckhoff Module ES3702Fast and friendly order fulfillment, thanks!HelpfulUnhelpful - A
Anonymous user
Nov 25, 2022
Beckhoff Module ES3702All was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
Beckhoff Module ES3702
✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
People who bought this item also viewed
SEMIKRON IGBT Module SKiiP 25AC12T2
Allen-Bradley PLC 1785-ENET C
Beckhoff Module CX1030-0111
Beckhoff Module CX1030-0013
Beckhoff Module KL2408-0018
Beckhoff Module CX1020-0020
Mitsubishi Module Q80BD-J71GP21-SX
Mitsubishi Module CM150RX1-24A
Bitzer Module SE-B1
TERASAKI Module ESM-101
Panasonic Servo Motor MDME202SCG
Allen Bradley Servo Drive 2094-AC05-M01-S
HENGSTLER Encoder RI58-T/2048EK.42IF
Panasonic PLC AFP2231T23
Customers frequently viewed
IWAYA DENKI Water Pump 25CJT0752
Panasonic Servo Motor MHMF022L1V2M
Honeywell Solenoid Valve VE4025B1045
ROTEN Mechanical Seal 8E5K-22-X
SANDSUN Overload Pump VA08H-760
GS Battery 6-QW-60(450)-(55D23L-KR)
Rechi Compressor 44R273A
MINDMAN Air Cylinder MCQV2-11-40-200
Mitsubishi Compressor YB645WTG
Keyence Sensor OP-84385
SEKO Diaphragm Pump DML201
MURATA Capacitor GJM1555C1H5R1WB01D
FULOS Air Cylinder CXSWM25-125
TOGI Transformer TRH4K-21N
Gree Air Conditioner KFR-32GW-(32580)FNBa-A3
Sanyo Compressor C-7RZ233H1A







