There is no price at present, you can Request a Quote
| Product series | EtherCAT Terminals |
| Type/signal | Digital input |
| Channels | 4 |
| Value range (digital/encoder) | 24 V |
| Filter (digital) | 10 µs typ. |
| Input/output specification (digital) | positive switching, EN 61131-2, type 1, potential-free |
| Connection technology | 2-wire |
| Weight | approx. 50 g |
| Operating/storage temperature | 0…+55 °C/-25…+85 °C |
| Relative humidity | 95 %, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX |
| Ex marking | II 3 G Ex nA IIC T4 Gc |
Ask questions
(0/1,200)
- Q: Can I save items for later?
A: Yes, you can save the items you wish to purchase later in the shopping cart. This way, when you are ready to proceed with the order, you can easily find them.
- Q: Do you support global shipping?
A: Yes, we support worldwide shipping. No matter where you are located, we will make every effort to deliver the products to your doorstep.
- Q: How to apply for an extended warranty on a product?
A: Applying for an extended warranty is simple. During the purchasing process, you can choose to extend the warranty period for eligible products. Just select the desired warranty period, and it will be added to your purchase.
Reviews
- A
Anonymous user
Nov 25, 2022
Beckhoff Module Ethercat Terminals Digital Input ES1034All was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
Beckhoff Module Ethercat Terminals Digital Input ES1034
There is no price at present, you can Request a Quote
People who bought this item also viewed
Beckhoff Module ES3702
Beckhoff Terminal Box Module EP9224-0023
Allen-Bradley PLC 1785-ENET C
Beckhoff Module CX2020-0125
Beckhoff Module CX5020-01111
Beckhoff Module CX1010-0111
Beckhoff Module CX1030-0112
Emerson Module KJ4001X1-CJ1
Bitzer Module SE-E1
Mitsubishi Module FR-F842-09620-3-U6
Murr Elektronik Module 55018
Mitsubishi Servo Motor HA83C-S
Panasonic Servo Drive MDDHT7364E
Phoenix PLC RT-G24
Customers frequently viewed
IWAYA DENKI Water Pump 25CJT0752
Panasonic Servo Motor MHMF022L1V2M
Honeywell Solenoid Valve VE4025B1045
ROTEN Mechanical Seal 8E5K-22-X
SANDSUN Overload Pump VA08H-760
GS Battery 6-QW-60(450)-(55D23L-KR)
Rechi Compressor 44R273A
MINDMAN Air Cylinder MCQV2-11-40-200
Mitsubishi Compressor YB645WTG
Danaher Servo Drive S20660-DLS
LS Mecapion Encoder H40-8-0256ZV
NSK Bearing NUP 2319 EW
HDK Tool for Metal Cutting D1.1×45°
EMERSON Controller Module DR14757682R
LG LS Contactor MC-9b 1344005500
TPC Air Cylinder AQ2B40-25DM
CCS Switch 675DE1

