There is no price at present, you can Request a Quote
| Type | Bus module |
| System | X20 System |
| Description | X20 bus module, 240 VAC keyed, internal I/O power supply connected through |
| B&R ID code | - |
| Power consumption | 0.13 W |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| ATEX | Zone 2, II 3G Ex nA nC IIA T5 Gc,IP20, Ta (see X20 user's manual),FTZÚ 09 ATEX 0083X |
| UL | cULus E115267,Industrial control equipment |
| HazLoc | cCSAus 244665,Process control equipment,for hazardous locations,Class I, Division 2, Groups ABCD, T5 |
| DNV | Temperature: B(0 - 55°C),Humidity: B(up to 100%),Vibration: B(4 g),EMC: B(bridge and open deck) |
| LR | ENV1 |
| KR | Yes |
| ABS | Yes |
| BV | EC33B,Temperature: 5 - 55°C,Vibration: 4 g,EMC: Bridge and open deck |
| EAC | Yes |
| KC | Yes |
| Nominal voltage | 24 VDC |
| Permissible contact load | 10 A |
| Degree of protection per EN 60529 | IP20 |
| Operating temperature | -25 to 60°C |
| Operating Relative Humidity | 5 to 95%, non-condensing |
| Pitch | 12.5+0.2mm |
Ask questions
(0/1,200)
- Q: Can I save items for later?
A: Yes, you can save the items you wish to purchase later in the shopping cart. This way, when you are ready to proceed with the order, you can easily find them.
- Q: Do you support global shipping?
A: Yes, we support worldwide shipping. No matter where you are located, we will make every effort to deliver the products to your doorstep.
- Q: How to apply for an extended warranty on a product?
A: Applying for an extended warranty is simple. During the purchasing process, you can choose to extend the warranty period for eligible products. Just select the desired warranty period, and it will be added to your purchase.
Reviews
- A
Anonymous user
Nov 25, 2022
B&R Module X20BM12All was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
B&R Module X20BM12
There is no price at present, you can Request a Quote
People who bought this item also viewed
B&R Module ECPE82-1
B&R Module 7XX419L.50-1
B&R Module 7XX415.50-K02
B&R Module 9A0100.11
Mitsubishi Module A1SJ71AP23Q
Mitsubishi Module CM50DY-24H
Mitsubishi Module A1SJ72QBR15
YASKAWA Module JANCD-YIF01-1E
SIEMENS Servo Motor 1FK7063-2AF71-1RA0
Panasonic Servo Drive MDDKT3530CA1
ELCO Encoder EB38A6-P4AR-400
LG LS PLC Positioning module G6F-PP1D
Customers frequently viewed
IWAYA DENKI Water Pump 25CJT0752
Panasonic Servo Motor MHMF022L1V2M
Honeywell Solenoid Valve VE4025B1045
ROTEN Mechanical Seal 8E5K-22-X
SANDSUN Overload Pump VA08H-760
GS Battery 6-QW-60(450)-(55D23L-KR)
Rechi Compressor 44R273A
MINDMAN Air Cylinder MCQV2-11-40-200
Mitsubishi Compressor YB645WTG
SOG Oil Seal TB32*45*7
Schneider Sensor XS612B1MAL10
Ebmpapst Fan K3G280-RR04-I2
TIMKEN Bearing 32236
YUKEN Vane Pump PV2R12-6-26-F-REAA-41
Allen Bradley Servo Motor MPL-B320P-SJ22AA
NORGREN Air Cylinder RA/8040/CE/120
ENC VFD Frequency Converter EDS1000-4S0185P
Bristol Compressor H7NG244DREF

