There is no price at present, you can Request a Quote
| Product type | Rotary Compressor |
| Series | GJ Series |
| Size | Φ121 |
| Refrigerant | R410A |
| Specification | - |
| Displacement | 20.8 cc/rev |
| Phase | 1 PH |
| Rated voltage | 208-230 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Motor type | Concentrated |
| Cooling Capacity (Btu/hr) | 21,700 |
| Cooling Capacity (Watts) | 6,359 |
| Input (Watts) | 2,170 |
| EER (Btu/W·hr) | 10.00 |
| COP (W/W) | 2.93 |
| Test condition | ASHRAE |
| Magnet | - |
| Condensing temperature | 54.4°C |
| Evaporating temperature | 7.2°C |
| Suction temperature | 35°C |
| Sub cool | 8.3°C |
Ask questions
(0/1,200)
- Q: Can I save items for later?
A: Yes, you can save the items you wish to purchase later in the shopping cart. This way, when you are ready to proceed with the order, you can easily find them.
- Q: Do you support global shipping?
A: Yes, we support worldwide shipping. No matter where you are located, we will make every effort to deliver the products to your doorstep.
- Q: How to apply for an extended warranty on a product?
A: Applying for an extended warranty is simple. During the purchasing process, you can choose to extend the warranty period for eligible products. Just select the desired warranty period, and it will be added to your purchase.
Reviews
- A
Anonymous user
Nov 25, 2022
LG Compressor GJ208KAll was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
LG Compressor GJ208K
There is no price at present, you can Request a Quote
People who bought this item also viewed
Tecumseh Compressor RKA5512YXA
Bristol Compressor H23A563DBLA
LG Compressor QJ325JCA
LG Compressor ARA055NAA
LG Compressor SB061YAB
LG Compressor QP442PAA
Panasonic Compressor 5RS102XAA21
Bock Compressor HGX56e/995-4
Electrolux Cubigel Compressor NUG100NAa
Kulthorn Compressor CA2435Z
Danfoss Transformer 052F4032
Carel Expansion Valve Driver EVD0000E20
Siemens Contactor 3RT2016-2AH01
Nedfon Fan KTJ-40-150-6B
DKM Electric Motor 9CSDGC-120F2P-T
PARKER Filter 932667Q
EMERSON Sight Glass HMI-STT7
SAMXON Capacitor 450V 12UF
Customers frequently viewed
IWAYA DENKI Water Pump 25CJT0752
Panasonic Servo Motor MHMF022L1V2M
Honeywell Solenoid Valve VE4025B1045
ROTEN Mechanical Seal 8E5K-22-X
SANDSUN Overload Pump VA08H-760
GS Battery 6-QW-60(450)-(55D23L-KR)
Rechi Compressor 44R273A
MINDMAN Air Cylinder MCQV2-11-40-200
Mitsubishi Compressor YB645WTG
Asahi Seiko Bearing UKT213+H2313X
TEZUO Switch AV-161-1C25
Panasonic Air Conditioner HA18DFC1R
BANDO Belt HTS 8M-1760-160
Delta Fan EFB0412LA-R00
Copeland Compressor 4DJXF76KL-TSK-C55
Fuji VFD Frequency Converter FRN15F1L/D-2U
Balluff Sensor BES036R

