✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
| Product series | EtherCAT Terminals |
| Type/signal | differential |
| Channels | 1 |
| Signal (analog) | 4…20 mA |
| Signal resolution (analog) | 16 bit |
| Number of inputs | 1 (differential) |
| Power supply | via the E-bus |
| Input filter limit frequency | 5 kHz |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating/storage temperature | -25…+60 °C/-40…+85 °C |
| Relative humidity | 95 %, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX |
| Ex marking | II 3 G Ex nA IIC T4 Gc |
Number of inputs: 1
Ask questions
(0/1,200)
- Q: Can I save items for later?
A: Yes, you can save the items you wish to purchase later in the shopping cart. This way, when you are ready to proceed with the order, you can easily find them.
- Q: Do you support global shipping?
A: Yes, we support worldwide shipping. No matter where you are located, we will make every effort to deliver the products to your doorstep.
- Q: How to apply for an extended warranty on a product?
A: Applying for an extended warranty is simple. During the purchasing process, you can choose to extend the warranty period for eligible products. Just select the desired warranty period, and it will be added to your purchase.
Reviews
- K
Kyle Freese
Sep 08, 2025
Beckhoff Module ES3121Parts arrived promptly and look like they'll fit like a glove.HelpfulUnhelpful - C
Contreras, Robert
Apr 10, 2025
Beckhoff Module ES3121made a phone call to confirm the product was in stock ans shipping info. got a respond right awayHelpfulUnhelpful - C
Cory H Farrell
Jan 20, 2025
Beckhoff Module ES3121I'm so impressed, will order again soon.HelpfulUnhelpful - B
Billy Wilson
Nov 11, 2024
Beckhoff Module ES3121You guys are the best, I got this control board in record time.HelpfulUnhelpful - A
Anonymous user
Nov 25, 2022
Beckhoff Module ES3121All was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
Beckhoff Module ES3121
✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
People who bought this item also viewed
Beckhoff Module ES3702
SEMIKRON IGBT Module SKiiP 25AC12T2
Beckhoff Module CX2500-0060
Beckhoff Module CX2030-0111
Beckhoff Module CX1030-N060
Beckhoff Module CX2030-0100
Beckhoff Module EL6695-1001
GE Module IC200ALG260
KRIWAN Module INT69FRY
Mitsubishi Module QJ72LP25-25
SIEMENS Servo Motor 1FK7042-5AF71-1FA0
Yaskawa Servo Drive SGD7S-7R6A10A002
Beckhoff PLC CA8030-1002
Customers frequently viewed
IWAYA DENKI Water Pump 25CJT0752
Panasonic Servo Motor MHMF022L1V2M
Honeywell Solenoid Valve VE4025B1045
ROTEN Mechanical Seal 8E5K-22-X
SANDSUN Overload Pump VA08H-760
GS Battery 6-QW-60(450)-(55D23L-KR)
Rechi Compressor 44R273A
MINDMAN Air Cylinder MCQV2-11-40-200
Mitsubishi Compressor YB645WTG
Copeland Compressor ZH100KCE-TFE-523
Inovance Servo Motor ISMH4-40B30CB-U231Z
ST IC Integrated Circuit ST10F272M
CCS Switch 675GEM8001

