✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
| Product series | EtherCAT Terminals |
| Type/signal | single-ended |
| Channels | 8 |
| Signal (analog) | 0…10 V |
| Signal resolution (analog) | 12 bit |
| Number of inputs | 8 (single-ended) |
| Power supply | via the E-bus |
| Input filter limit frequency | 1 kHz |
| Weight | approx. 60 g |
| Operating/storage temperature | -25…+60 °C/-40…+85 °C |
| Relative humidity | 95 %, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX |
| Ex marking | II 3 G Ex nA IIC T4 Gc |
Number of inputs: 8
Ask questions
(0/1,200)
- Q: Can I save items for later?
A: Yes, you can save the items you wish to purchase later in the shopping cart. This way, when you are ready to proceed with the order, you can easily find them.
- Q: Do you support global shipping?
A: Yes, we support worldwide shipping. No matter where you are located, we will make every effort to deliver the products to your doorstep.
- Q: How to apply for an extended warranty on a product?
A: Applying for an extended warranty is simple. During the purchasing process, you can choose to extend the warranty period for eligible products. Just select the desired warranty period, and it will be added to your purchase.
Reviews
- K
Kenneth Gayleard
Aug 30, 2025
Beckhoff Module ES3068El sitio web es fácil de buscar, las actualizaciones de los envíos son buenas y el envío es rápido.HelpfulUnhelpful - J
James Visage
Oct 17, 2024
Beckhoff Module ES3068Quickly found the information I needed to knowHelpfulUnhelpful - R
Randy Westbeld
Sep 25, 2024
Beckhoff Module ES3068I'm so happy with the service I've received, it's exceeded my expectations.HelpfulUnhelpful - R
Roxanne Gordon
Aug 11, 2024
Beckhoff Module ES3068The shipping was incredibly fast, and I got all the parts I needed.HelpfulUnhelpful - G
Gary Hamilton
Nov 14, 2023
Beckhoff Module ES3068Totally easy!HelpfulUnhelpful - A
Anonymous user
Nov 25, 2022
Beckhoff Module ES3068All was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
Beckhoff Module ES3068
✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
People who bought this item also viewed
Beckhoff Module ES3104
Beckhoff Module EL2819
Beckhoff Module CX2030-0112
Beckhoff Module CX1030-0013
Beckhoff Module CX2030-0125
Beckhoff Module CX2030-0130-1003
Omron Module V680-HAM91
Omron Module NX-ID4442
TERASAKI Module ESM-101H
TERASAKI Module EMB-7120
Yaskawa Servo Motor SGMPH-04A1E4CD
Bosch Rexroth Servo Drive DMA 85B-1101-D
LS Mecapion Encoder H35-8-2000VLN8
Keyence PLC KV-CL20
Customers frequently viewed
IWAYA DENKI Water Pump 25CJT0752
Panasonic Servo Motor MHMF022L1V2M
Honeywell Solenoid Valve VE4025B1045
ROTEN Mechanical Seal 8E5K-22-X
SANDSUN Overload Pump VA08H-760
GS Battery 6-QW-60(450)-(55D23L-KR)
Rechi Compressor 44R273A
MINDMAN Air Cylinder MCQV2-11-40-200
Mitsubishi Compressor YB645WTG
OR Safety Valve 0480.180
Nidec Fan D06F-24SH
NSK Bearing NUP 2306 EW
Eaton Contactor DILM7-10C(110V50HZ)
NEW-ERA Air Cylinder RH01-G16C-D90
LG LS Frequency Converter VFD SV030iH-2CT
Yeoshe Vane Pump IVPV43-30-17-F-L-1CB-10
Balluff Sensor BHS001L

