✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
| Product series | EtherCAT Terminals |
| Type/signal | standard digital |
| Channels | 2 |
| Value range (digital/encoder) | 24 V |
| Filter (digital) | - |
| Input/output specification (digital) | - |
| Connection technology | 4-wire |
| Weight | approx. 60 g |
| Operating/storage temperature | 0…+55 °C/-25…+85 °C |
| Relative humidity | 95 %, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX |
| Ex marking | II 3 G Ex nA IIC T4 Gc |
Number of outputs: 2
Ask questions
(0/1,200)
- Q: Can I save items for later?
A: Yes, you can save the items you wish to purchase later in the shopping cart. This way, when you are ready to proceed with the order, you can easily find them.
- Q: Do you support global shipping?
A: Yes, we support worldwide shipping. No matter where you are located, we will make every effort to deliver the products to your doorstep.
- Q: How to apply for an extended warranty on a product?
A: Applying for an extended warranty is simple. During the purchasing process, you can choose to extend the warranty period for eligible products. Just select the desired warranty period, and it will be added to your purchase.
Reviews
- M
Maggie Valdez
Sep 06, 2025
Beckhoff Module EL2262Perfect, exactly what I wanted, and it shipped quickly.HelpfulUnhelpful - K
Katherine
Jul 13, 2025
Beckhoff Module EL2262Incredible customer service!HelpfulUnhelpful - C
Curt Hanke
Jan 03, 2025
Beckhoff Module EL2262Super simple to shop online!HelpfulUnhelpful - K
Kenneth Diggs
Dec 31, 2024
Beckhoff Module EL2262Convenient and speedy online shopping. Incredible prices!HelpfulUnhelpful - L
Laura
Jan 19, 2024
Beckhoff Module EL2262You dispatch items quickly and clearly display stock availability, unlike many other websites.HelpfulUnhelpful - A
Anonymous user
Nov 25, 2022
Beckhoff Module EL2262All was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
Beckhoff Module EL2262
✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
People who bought this item also viewed
Beckhoff Module EL4124
Beckhoff Module ES3702
SEMIKRON IGBT Module SKiiP 25AC12T2
Beckhoff Module CX1030-0111
Beckhoff Module CX1030-0112
Beckhoff Module CX1100-0910
Beckhoff Module CX5130-0125-1001
Mitsubishi Module CM150E3U-24F
FATEK Module FBs—4A2D
GE Module IC200UEX826
Lenze Module E84AYCECV/S
Yaskawa Servo Motor SGMAV-04ADA4C
Mitsubishi Servo Drive MR-J2S-200B-QR141U633
Eltra Encoder EL40A600Z5/28C6X6PR.578
LG LS PLC Communication module XGL-EIMF
Customers frequently viewed
IWAYA DENKI Water Pump 25CJT0752
Panasonic Servo Motor MHMF022L1V2M
Honeywell Solenoid Valve VE4025B1045
ROTEN Mechanical Seal 8E5K-22-X
SANDSUN Overload Pump VA08H-760
GS Battery 6-QW-60(450)-(55D23L-KR)
Rechi Compressor 44R273A
MINDMAN Air Cylinder MCQV2-11-40-200
Mitsubishi Compressor YB645WTG
Sandpiper Diaphragm Pump S20B1I1EANS000
CHANTO Air Cylinder GXS8X75
Copeland Compressor ZB30KA-TFJ
Copeland Compressor RST45C1-IAA-210
JK Relay JK4C40A-2B75
Ebmpapst Fan 8212JH3
Samsung Air Conditioner KFR-35GW-BpPB
Rexroth Relief Valve ZDR10VP5-3X/200YM
CKD Air Cylinder SSD2-T2L-63-50-CB-W1

