✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
| Product type | Refrigeration Compressor |
| Series | NS Series |
| Size | Small Frame |
| Displacement | 3.6 cc/rev |
| Refrigerant | R134a |
| Improvement order | Cu Wire |
| Rated voltage | 220-240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Motor type | RSIR, PTC |
| Application | LBP, Small size refrigerator, freezer & water dispenser |
| Evaporating temperature | -23.3°C |
| Condensing temperature | 54.4°C |
| Ambient temperature | 32.2°C |
Ask questions
(0/1,200)
- Q: Can I save items for later?
A: Yes, you can save the items you wish to purchase later in the shopping cart. This way, when you are ready to proceed with the order, you can easily find them.
- Q: Do you support global shipping?
A: Yes, we support worldwide shipping. No matter where you are located, we will make every effort to deliver the products to your doorstep.
- Q: How to apply for an extended warranty on a product?
A: Applying for an extended warranty is simple. During the purchasing process, you can choose to extend the warranty period for eligible products. Just select the desired warranty period, and it will be added to your purchase.
Reviews
- C
Callie
Sep 07, 2024
LG Compressor NS36LAEGThe LG Compressor NS36LAEG is an excellent choice for large commercial buildings that require efficient and reliable air conditioning systems. With its energy efficiency rating between 12 and 14 EER, it can maintain a consistent temperature of 72 degrees Fahrenheit throughout the building while consuming minimal energy.HelpfulUnhelpful - T
TT Naranjo
May 20, 2024
LG Compressor NS36LAEGIt meets my performance requirements, including temperature control, energy efficiency, and storage capacity. The temperature range of 33-40°F is maintained accurately, and I've noticed a significant improvement in the freshness and quality of my ingredients.HelpfulUnhelpful - R
Regina
Oct 18, 2023
LG Compressor NS36LAEG¡El LG Compressor NS36LAEG fue una maravilla en nuestro sistema de aire acondicionado en la oficina! No solo nos mantuvo frescos y cómodos en todo momento gracias a su capacidad de enfriamiento de 35,000 a 37,000 BTU/h, sino que también nos permitió ahorrar en nuestros costos de energía gracias a su alto SEER de al menos 14. Y lo mejor de todo es que su instalación y mantenimiento fueron super fáciles. ¡Lo recomendamos mucho para edificios comerciales y residenciales!HelpfulUnhelpful - A
Anonymous user
Nov 25, 2022
LG Compressor NS36LAEGAll was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
LG Compressor NS36LAEG
✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
People who bought this item also viewed
Copeland Compressor ZB38KCE-TFD-265
Tecumseh Compressor RKA5512YXD
Tecumseh Compressor AKA9438ZXA
LG Compressor NR52L31A
LG Compressor LX125LAJM
LG Compressor QK185KBE
LG Compressor QJ325JCA
Panasonic Compressor 4KS250MAB42
Danfoss Compressor SC12CL R404A
Electrolux Cubigel Compressor GPY12LA
Samsung Compressor UG9A090FUBEP
CHINT Transformer JMB-3000
Siemens Contactor 3RT2016-1MB42-0KT0
SUNON Fan KDE1206PHV2
AUTONICS Electric Motor A3K-S545
Rexroth Filter R928016851
Danfoss Sight Glass SGN12
VISHAY Capacitor 500V 470UF
Customers frequently viewed
IWAYA DENKI Water Pump 25CJT0752
Panasonic Servo Motor MHMF022L1V2M
Honeywell Solenoid Valve VE4025B1045
ROTEN Mechanical Seal 8E5K-22-X
SANDSUN Overload Pump VA08H-760
GS Battery 6-QW-60(450)-(55D23L-KR)
Rechi Compressor 44R273A
MINDMAN Air Cylinder MCQV2-11-40-200
Mitsubishi Compressor YB645WTG
SMC Solenoid Valve VO307-5D1-X84
Danfoss Transmitter 060G5530
Bristol Compressor H20C343ABCD
SUNON Fan KD2406PHS1.GN
Kompass Vane Pump SVQ315-17+65-FR-RLZ
CKD Air Cylinder SCPG2-M-00-10-30

