✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
| Product type | Scroll Compressor |
| Series | AQA Series |
| Size | Φ147 |
| Refrigerant | R410A |
| Phase | 1 PH |
| Rated voltage | 208-230 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Motor type | Fixed Speed |
| Cooling Capacity (Btu/hr) | 41,500 |
| Cooling Capacity (Watts) | 12,163 |
| Input (Watts) | 3,952 |
| EER (Btu/W·hr) | 10.5 |
| COP (W/W) | 3.08 |
| Test condition | ARI |
| Condensing temperature | 54.4°C |
| Evaporating temperature | 7.2°C |
| Suction temperature | 18.3°C |
| Sub cool | 8.3°C |
Ask questions
(0/1,200)
- Q: Can I save items for later?
A: Yes, you can save the items you wish to purchase later in the shopping cart. This way, when you are ready to proceed with the order, you can easily find them.
- Q: Do you support global shipping?
A: Yes, we support worldwide shipping. No matter where you are located, we will make every effort to deliver the products to your doorstep.
- Q: How to apply for an extended warranty on a product?
A: Applying for an extended warranty is simple. During the purchasing process, you can choose to extend the warranty period for eligible products. Just select the desired warranty period, and it will be added to your purchase.
Reviews
- C
Chris Gasulla
Mar 19, 2026
LG Compressor AQA042KAENo hassle, no stress.HelpfulUnhelpful - R
Rocío
Jul 05, 2025
LG Compressor AQA042KAERápido, fácilHelpfulUnhelpful - R
Robert Bundshuh
Aug 23, 2024
LG Compressor AQA042KAEWe've been making a difference for 10 years.HelpfulUnhelpful - E
Edward Perman
Jun 14, 2024
LG Compressor AQA042KAEGreat!!HelpfulUnhelpful - B
Bruce Ramm
Dec 16, 2023
LG Compressor AQA042KAEBest pricing anywhere. Thanks.HelpfulUnhelpful - A
Anonymous user
Nov 25, 2022
LG Compressor AQA042KAEAll was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
LG Compressor AQA042KAE
✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
People who bought this item also viewed
Sanyo Compressor C-2RN153H3A
Mitsubishi Compressor ANB33FDSMT
Copeland Compressor CS18K6E-PFV-255
Bristol Compressor H28A583DBEA
LG Compressor NR52L31A
LG Compressor ARA055NAA
LG Compressor SB061YAB
LG Compressor QJ325JCA
Panasonic Compressor 2P15S225CZB
Kulthorn Compressor AE4440Y-2
Danfoss Compressor SC21CL 104L2327
Huayi Compressor E70H5L
CHINT Transformer NDK(BK)-5000
Danfoss Expansion Valve 067N6178
Schneider Contactor LC1E180M5N
Ebmpapst Fan 3214J/39H3
Nidec Electric Motor 404.868
TAISEI Filter CF-06-10U-P4
Danfoss Sight Glass SGH 12S 014-0283
Customers frequently viewed
IWAYA DENKI Water Pump 25CJT0752
Panasonic Servo Motor MHMF022L1V2M
Honeywell Solenoid Valve VE4025B1045
ROTEN Mechanical Seal 8E5K-22-X
SANDSUN Overload Pump VA08H-760
GS Battery 6-QW-60(450)-(55D23L-KR)
Rechi Compressor 44R273A
MINDMAN Air Cylinder MCQV2-11-40-200
Mitsubishi Compressor YB645WTG
Sanyo Denki Fan 109R0812T4H02
Yaskawa Servo Motor SGMAS-01A2A21-Y1
Copeland Compressor ZS92K5E-TWS-118
VENN Solenoid Valve PF16-V
WINTEK Temperature Controller JH7211-100
SUN Check Valve CKGV-XCN
Copeland Compressor ZPU870KWE-TEB-275
CKD Air Cylinder SCPG2-M-00-10-30





