✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
| Product series | EtherCAT Terminals |
| Type/signal | differential |
| Channels | 2 |
| Signal (analog) | 0…20 mA |
| Signal resolution (analog) | 12 bit |
| Number of inputs | 2 (differential) |
| Power supply | via the E-bus |
| Input filter limit frequency | 1 kHz |
| Weight | approx. 55 g |
| Operating/storage temperature | -25…+60 °C/-40…+85 °C |
| Relative humidity | 95 %, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX |
| Ex marking | II 3 G Ex nA IIC T4 Gc |
Number of inputs: 2
Ask questions
(0/1,200)
- Q: Can I save items for later?
A: Yes, you can save the items you wish to purchase later in the shopping cart. This way, when you are ready to proceed with the order, you can easily find them.
- Q: Do you support global shipping?
A: Yes, we support worldwide shipping. No matter where you are located, we will make every effort to deliver the products to your doorstep.
- Q: How to apply for an extended warranty on a product?
A: Applying for an extended warranty is simple. During the purchasing process, you can choose to extend the warranty period for eligible products. Just select the desired warranty period, and it will be added to your purchase.
Reviews
- R
Ruslan Zholdassov
Nov 19, 2025
Beckhoff Module ES3012Awesome online store, great selection and wonderful customer service!HelpfulUnhelpful - D
Diana Doty
Nov 23, 2024
Beckhoff Module ES3012I'm really impressed with the vendor's attention to detail and customer service.HelpfulUnhelpful - S
Sandra Koerber
Dec 17, 2023
Beckhoff Module ES3012The correct part arrived as promised and was in pristine condition.HelpfulUnhelpful - G
Gregory Wargo
Sep 19, 2023
Beckhoff Module ES3012Entrega rápida, buena experienciaHelpfulUnhelpful - A
Anonymous user
Nov 25, 2022
Beckhoff Module ES3012All was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
Beckhoff Module ES3012
✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
People who bought this item also viewed
SEMIKRON IGBT Module SKiiP 25AC12T2
Allen-Bradley PLC 1785-ENET C
Beckhoff Module ES3104
Beckhoff Module CX1020-0020
Beckhoff Module CX9001一1001
Beckhoff Module FC2001
Beckhoff Module CX2100-0014
Murr Elektronik Module 57380
Beckhoff Module EL6750
B&R Module 7MM43P2.70-1
Schneider Module VW3M3403
Yaskawa Servo Motor SGMGH-1EACA2C
Allen Bradley Servo Drive 2198-H015-ERS
HENGSTLER Encoder RI30-O/1024AS.34TB
Delta PLC HostDVP32EH00M2
Customers frequently viewed
IWAYA DENKI Water Pump 25CJT0752
Panasonic Servo Motor MHMF022L1V2M
Honeywell Solenoid Valve VE4025B1045
ROTEN Mechanical Seal 8E5K-22-X
SANDSUN Overload Pump VA08H-760
GS Battery 6-QW-60(450)-(55D23L-KR)
Rechi Compressor 44R273A
MINDMAN Air Cylinder MCQV2-11-40-200
Mitsubishi Compressor YB645WTG
Boden Gear Pump BKP1-Q0-D-7.0
Copeland Compressor CR32K6E-TFJ-226WB
Beckhoff Module KS2541
Omron Switch D4N-8231
SUNNY Gear Pump HG11-50-16-01R-VPC
Tecumseh Compressor AVA5535EXN

