✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
| Product series | EtherCAT Terminals |
| Type/signal | differential |
| Channels | 2 |
| Signal (analog) | ±10 V |
| Signal resolution (analog) | 16 bit |
| Number of inputs | 2 (differential) |
| Power supply | via the E-bus |
| Input filter limit frequency | 5 kHz |
| Weight | approx. 60 g |
| Operating/storage temperature | -25…+60 °C/-40…+85 °C |
| Relative humidity | 95 %, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX |
| Ex marking | II 3 G Ex nA IIC T4 Gc |
Number of inputs: 2
Ask questions
(0/1,200)
- Q: Can I save items for later?
A: Yes, you can save the items you wish to purchase later in the shopping cart. This way, when you are ready to proceed with the order, you can easily find them.
- Q: Do you support global shipping?
A: Yes, we support worldwide shipping. No matter where you are located, we will make every effort to deliver the products to your doorstep.
- Q: How to apply for an extended warranty on a product?
A: Applying for an extended warranty is simple. During the purchasing process, you can choose to extend the warranty period for eligible products. Just select the desired warranty period, and it will be added to your purchase.
Reviews
- J
John Racanelli
Oct 10, 2025
Beckhoff Module EL3102I had a smooth experience finding what I needed on the site.HelpfulUnhelpful - K
Keith Slagle
Oct 31, 2024
Beckhoff Module EL3102Search is very useful.HelpfulUnhelpful - R
Rod Spitser
Apr 20, 2024
Beckhoff Module EL3102I found a fantastic deal on this product.HelpfulUnhelpful - R
Robert Munch
Mar 13, 2024
Beckhoff Module EL3102I'm extremely satisfied with the product and the service I received.HelpfulUnhelpful - R
ROSA K. SOLORZANO
Jun 24, 2023
Beckhoff Module EL3102Thanks for the great service, product is perfect!HelpfulUnhelpful - R
Rob Grieco
Jun 01, 2023
Beckhoff Module EL3102Order arrived exactly as described, thanks!HelpfulUnhelpful - A
Anonymous user
Nov 25, 2022
Beckhoff Module EL3102All was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
Beckhoff Module EL3102
✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
People who bought this item also viewed
Beckhoff Module EL4124
Beckhoff Terminal Box Module EP9224-0023
Beckhoff Module CX1030-N031
Beckhoff Module CX100-0011
Beckhoff Module CX2100-0014
Beckhoff Module EL6652-0033
Mitsubishi Module J2-Q03A-D
B&R Module 9A0100.11
GE Module IC698CRE030
GE Module IC695ACC652
Faunc Servo Motor A06B-0205-B501
Fanuc Servo Drive A06B-6290-H122
TYCO Encoder V23401-T4003-B209
Omron PLC CVM1-LK401
Customers frequently viewed
IWAYA DENKI Water Pump 25CJT0752
Panasonic Servo Motor MHMF022L1V2M
Honeywell Solenoid Valve VE4025B1045
ROTEN Mechanical Seal 8E5K-22-X
SANDSUN Overload Pump VA08H-760
GS Battery 6-QW-60(450)-(55D23L-KR)
Rechi Compressor 44R273A
MINDMAN Air Cylinder MCQV2-11-40-200
Mitsubishi Compressor YB645WTG
HENGSTLER Encoder AC58/0019EK.72BIB
Bristol Compressor H2DA843DBFD
IFU Bearing 6004-2Z
LG LS Contactor MC-85A-AC240
Rosemount Transmitter 0444RL1U1B1E5

