There is no price at present, you can Request a Quote
| Product type | Rotary Compressor |
| Series | QA Series |
| Size | Φ101 |
| Refrigerant | R22 |
| Specification | - |
| Displacement | 11.4 cc/rev |
| Phase | 1 PH |
| Rated voltage | 208-230 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Motor type | Concentrated |
| Cooling Capacity (Btu/hr) | 7,890 |
| Cooling Capacity (Watts) | 2,312 |
| Input (Watts) | 730 |
| EER (Btu/W·hr) | 10.81 |
| COP (W/W) | 3.17 |
| Test condition | ASHRAE |
| Magnet | - |
| Condensing temperature | 54.4°C |
| Evaporating temperature | 7.2°C |
| Suction temperature | 35°C |
| Sub cool | 8.3°C |
Ask questions
(0/1,200)
- Q: Can I save items for later?
A: Yes, you can save the items you wish to purchase later in the shopping cart. This way, when you are ready to proceed with the order, you can easily find them.
- Q: Do you support global shipping?
A: Yes, we support worldwide shipping. No matter where you are located, we will make every effort to deliver the products to your doorstep.
- Q: How to apply for an extended warranty on a product?
A: Applying for an extended warranty is simple. During the purchasing process, you can choose to extend the warranty period for eligible products. Just select the desired warranty period, and it will be added to your purchase.
Reviews
- A
Aaron Maffei
Dec 11, 2025
LG Compressor QA114KCAI was in a bind, and the rep helped me out.HelpfulUnhelpful - T
Tomas1208
Jul 08, 2025
LG Compressor QA114KCAGreat efficient service and fair price!HelpfulUnhelpful - R
Robert Clemons
Jun 16, 2025
LG Compressor QA114KCAWe were very satisfied with the service, and we’ve already placed a subsequent order.HelpfulUnhelpful - M
Michael Dulberger
Aug 18, 2024
LG Compressor QA114KCAOur selection is more comprehensive than Amazon's.HelpfulUnhelpful - A
Anonymous user
Nov 25, 2022
LG Compressor QA114KCAAll was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
LG Compressor QA114KCA
There is no price at present, you can Request a Quote
People who bought this item also viewed
Mitsubishi Compressor RB247YFY
Mitsubishi Compressor RB233YABC
Mitsubishi Compressor RE277NRAMT
LG Compressor QK185KBE
LG Compressor LX125LAJM
LG Compressor ARA055NAA
LG Compressor QJ208PBA
Kulthorn Compressor AE7435EK
Bock Compressor HGX88e/2400-4S
GMCC Compressor ASN98D22UEZ
Electrolux Cubigel Compressor GH14TB
TRIAD Transformer VPS16-2700
Siemens Contactor 3RT2018-1BE41
Nidec Fan D08A-12TL
ABB Electric Motor M2BAX200MLA6
Danfoss Sight Glass SGH 6S
VISHAY Capacitor 450V 150UF
Customers frequently viewed
IWAYA DENKI Water Pump 25CJT0752
Panasonic Servo Motor MHMF022L1V2M
Honeywell Solenoid Valve VE4025B1045
ROTEN Mechanical Seal 8E5K-22-X
SANDSUN Overload Pump VA08H-760
GS Battery 6-QW-60(450)-(55D23L-KR)
Rechi Compressor 44R273A
MINDMAN Air Cylinder MCQV2-11-40-200
Mitsubishi Compressor YB645WTG
Iwaki Magnet Pump ES-B21VC-VH
SYNCHROFLEX Belt T5-420
ANSON Vane Pump IVPV4-67M-L-R-11B-10
Ebmpapst Fan DV6224/17A
Beckhoff Terminal Box Module IP5109-B200
Copeland Compressor ZRD49KC-TF5-522
HENGSTLER Encoder RI58-O/500AK.72TF
NTN Bearing MF117-ZZ
CHANTO Air Cylinder JSR32X10B

