There is no price at present, you can Request a Quote
| Product type | Rotary Compressor |
| Series | GPS Series |
| Size | Φ139 |
| Refrigerant | R410A |
| Specification | Super EER |
| Displacement | 29.0 cc/rev |
| Phase | 1 PH |
| Rated voltage | 220/240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Motor type | Concentrated |
| Cooling Capacity (Btu/hr) | 24,700 |
| Cooling Capacity (Watts) | 7,238 |
| Input (Watts) | 2,375 |
| EER (Btu/W·hr) | 10.40 |
| COP (W/W) | 3.05 |
| Test condition | ASHRAE |
| Magnet | - |
| Condensing temperature | 54.4°C |
| Evaporating temperature | 7.2°C |
| Suction temperature | 35°C |
| Sub cool | 8.3°C |
Ask questions
(0/1,200)
- Q: Can I save items for later?
A: Yes, you can save the items you wish to purchase later in the shopping cart. This way, when you are ready to proceed with the order, you can easily find them.
- Q: Do you support global shipping?
A: Yes, we support worldwide shipping. No matter where you are located, we will make every effort to deliver the products to your doorstep.
- Q: How to apply for an extended warranty on a product?
A: Applying for an extended warranty is simple. During the purchasing process, you can choose to extend the warranty period for eligible products. Just select the desired warranty period, and it will be added to your purchase.
Reviews
- A
Anonymous user
Nov 25, 2022
LG Compressor GPS290PAll was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
LG Compressor GPS290P
There is no price at present, you can Request a Quote
People who bought this item also viewed
Mitsubishi Compressor RB233YABC
GMCC Compressor BG108X1C-20FZ
Copeland Compressor CS20K6E-PFZ-256
Tecumseh Compressor RGA5512BXD
LG Compressor JBB055DAA
LG Compressor LX125LAJM
LG Compressor QP442PAA
LG Compressor NR52L31A
Bock Compressor HGX7/1620-4S
Panasonic Compressor 2V42W225AZA
Bock Compressor HG12P/75-4
Huaguang Compressor ASD51U6
Tokyo Denki Kagaku Transformer Tdk-2000VA
Danfoss Expansion Valve 067N6238
AEG Contactor LS107
Ebmpapst Fan W2D225-EA18-15
Nidec Electric Motor DMN37S6HPB
Donaldson Filter P550318
EMERSON Sight Glass AMI-1MM3
AVX Capacitor CK05BX222K
Customers frequently viewed
IWAYA DENKI Water Pump 25CJT0752
Panasonic Servo Motor MHMF022L1V2M
Honeywell Solenoid Valve VE4025B1045
ROTEN Mechanical Seal 8E5K-22-X
SANDSUN Overload Pump VA08H-760
GS Battery 6-QW-60(450)-(55D23L-KR)
Rechi Compressor 44R273A
MINDMAN Air Cylinder MCQV2-11-40-200
Mitsubishi Compressor YB645WTG
SKF Bearing 6996 M
Copeland Compressor ZB19KC-TF0-950
ABB Fuse OFAF000H40
Eaton Vickers Vane Pump V10-1P3P-38B20L
KOGANEI Air Cylinder MRGH10X225
Sanyo Denki Fan 9LG1448L1001
BANLMEYD BMD Bearing GE35ES
Carel Expansion Valve Driver EVD0000E20

