✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
| Category/version | Fieldbus systems, DeviceNet |
| Type/signal | - |
| Channels | 8 |
| Value range (digital/encoder) | 24 V |
| Value range (analog) | - |
| Output current | 2 A |
| Communication | DeviceNet |
| Technologies/ Highlights | - |
| Approvals | UL approvals |
| Input/output specification (digital) | positive switching, EN 61131-2, type 2 |
| Filter (digital) | 0.2 ms typ. |
| Signal resolution (analog) | - |
| Measurement error/ uncertainty (analog) | - |
| Sampling rate/ conversion time (analog) | - |
| Sampling type (analog) | - |
| Ground reference (analog/encoder) | - |
| Sensor supply (encoder) | - |
| Incr. limit frequency (encoder) | - |
| IO-Link Port Class | - |
| Housing | plastic housing, width 30 mm |
| Wiring | 2-wire, 3-wire |
| IP protection rating | IP65, IP66, IP67 |
| Connection method (signal) | M12 |
| Connection method (bus interface) | M12 |
| Connection method (power supply) | M8 |
| Explosion protection | not intrinsically safe |
Number of channels: 4 inputs and 4 outputs
Ask questions
(0/1,200)
- Q: Can I save items for later?
A: Yes, you can save the items you wish to purchase later in the shopping cart. This way, when you are ready to proceed with the order, you can easily find them.
- Q: Do you support global shipping?
A: Yes, we support worldwide shipping. No matter where you are located, we will make every effort to deliver the products to your doorstep.
- Q: How to apply for an extended warranty on a product?
A: Applying for an extended warranty is simple. During the purchasing process, you can choose to extend the warranty period for eligible products. Just select the desired warranty period, and it will be added to your purchase.
Reviews
- M
Michael Leffler
Jan 31, 2026
Beckhoff Terminal Box Module IP2332-B520Exceptional service, thanks so much!HelpfulUnhelpful - B
Billy Heckethorn
May 01, 2024
Beckhoff Terminal Box Module IP2332-B520Easy to find what I neededHelpfulUnhelpful - R
RAYMOND CARUTHERS
Nov 24, 2023
Beckhoff Terminal Box Module IP2332-B520The delivery was super fast.HelpfulUnhelpful - K
Kevin Vann
Oct 27, 2023
Beckhoff Terminal Box Module IP2332-B520Easy to use and find what you need.HelpfulUnhelpful - A
Anonymous user
Nov 25, 2022
Beckhoff Terminal Box Module IP2332-B520All was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
Beckhoff Terminal Box Module IP2332-B520
✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
People who bought this item also viewed
Beckhoff Module CX9000-N000
SEMIKRON IGBT Module SKiiP 25AC12T2
Beckhoff Module CX9001-1101
Beckhoff Module CX1020-0021
Beckhoff Module CX1030-0110
Beckhoff Module CX2030-0130-1003
Weidmuller Module UR20-BASIC-FBC-PN
Emerson Module KJ2221X1-EA1
Beckhoff Module CX2020-0125
SIEMENS Module 6SL3225-0BE34-7UA
Mitsubishi Servo Motor HC-RP153
Fanuc Servo Drive A06B-6321-H201
HENGSTLER Encoder RI58-H/350ES.37IB
Schneider Analog input module PLC TM3TI4
Customers frequently viewed
IWAYA DENKI Water Pump 25CJT0752
Panasonic Servo Motor MHMF022L1V2M
Honeywell Solenoid Valve VE4025B1045
ROTEN Mechanical Seal 8E5K-22-X
SANDSUN Overload Pump VA08H-760
GS Battery 6-QW-60(450)-(55D23L-KR)
Rechi Compressor 44R273A
MINDMAN Air Cylinder MCQV2-11-40-200
Mitsubishi Compressor YB645WTG
Leuze Sensor PRK 2/42D
HNC Overflow Valve EBG-06-C-R
Copeland Compressor 4DR3R28M0-TSE
HYDROMAX Gear Pump HGP-4A-28
HAIWU Air Conditioner JFB125C1Y0AW
Emerson Alco Expansion Valve HF 3HC-01
Copeland Compressor ZR19M3-TWD-568
Wago Module 750-963

