✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
| Product series | EtherCAT Terminals |
| Type/signal | Analog input |
| Channels | 1 |
| Signal (analog) | Resistance measurement |
| Signal resolution (analog) | 16 bit |
| Number of inputs | 2, for 1 resistor bridge in full bridge technology |
| Power supply | via the E-bus |
| Input filter limit frequency | 10 kHz low pass (-3 dB) |
| Weight | approx. 60 g |
| Operating/storage temperature | 0…+55 °C/-25…+85 °C |
| Relative humidity | 95 %, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX, IECEx |
| Ex marking | II 3 G Ex nA IIC T4 Gc |
Number of inputs: 2, for 1 resistor bridge in full bridge technology
Ask questions
(0/1,200)
- Q: Can I save items for later?
A: Yes, you can save the items you wish to purchase later in the shopping cart. This way, when you are ready to proceed with the order, you can easily find them.
- Q: Do you support global shipping?
A: Yes, we support worldwide shipping. No matter where you are located, we will make every effort to deliver the products to your doorstep.
- Q: How to apply for an extended warranty on a product?
A: Applying for an extended warranty is simple. During the purchasing process, you can choose to extend the warranty period for eligible products. Just select the desired warranty period, and it will be added to your purchase.
Reviews
- A
ANTHONY BARTUNEK
Jun 25, 2025
Beckhoff Module ES3356Superb customer service, fast shipping, will be back.HelpfulUnhelpful - G
Guest
Mar 24, 2025
Beckhoff Module ES3356Item matches description, shipped fast, thanks.HelpfulUnhelpful - L
Luders Louissaint
Jul 12, 2023
Beckhoff Module ES3356We're completely satisfied with the entire experience.HelpfulUnhelpful - T
Troy Allen
Jun 16, 2023
Beckhoff Module ES3356I searched a lot of places and found the goods here. The delivery time is a bit long, but it’s good to be able to buy it.HelpfulUnhelpful - A
Anonymous user
Nov 25, 2022
Beckhoff Module ES3356All was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
Beckhoff Module ES3356
✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
People who bought this item also viewed
Beckhoff Module ES3104
SEMIKRON IGBT Module SKiiP 25AC12T2
Beckhoff Module EL4124
Beckhoff Module CX1030-N060
Beckhoff Module EL6652-0033
Beckhoff Module EL6731-1006
Beckhoff Module CX9001-0324
Mitsubishi Module PS21867-P
TERASAKI Module ESM-103L
GE Module IC200PBI001-MH
Schneider Module TSXFPACC6
Faunc Servo Motor A06B-0246-B401
Fanuc Servo Drive A06B-6166-H201#A
Autonics Rotary Encoder ENC-1-2-V-24
Siemens PLC 6ED1055-1FB10-0BA0
Customers frequently viewed
IWAYA DENKI Water Pump 25CJT0752
Panasonic Servo Motor MHMF022L1V2M
Honeywell Solenoid Valve VE4025B1045
ROTEN Mechanical Seal 8E5K-22-X
SANDSUN Overload Pump VA08H-760
GS Battery 6-QW-60(450)-(55D23L-KR)
Rechi Compressor 44R273A
MINDMAN Air Cylinder MCQV2-11-40-200
Mitsubishi Compressor YB645WTG
YUKEN Vane Pump PV2R34-125-153-F-RAAA-31
NMB Sensor TCP1-20T
YUKEN Vane Pump PV2R12-31-53-L-REAA-42
KITA Switch KT-11DE
IVZ Bearing UCP217/P5
SANYOU Relay SYS1K-S-112D 12VDC
CKD Air Cylinder BHA-05CS1

