✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
| Product series | EtherCAT Terminals |
| Type/signal | differential |
| Channels | 4 |
| Signal (analog) | ±10 V |
| Signal resolution (analog) | 16 bit |
| Number of inputs | 4 (differential) |
| Power supply | via the E-bus |
| Input filter limit frequency | 5 kHz |
| Weight | approx. 65 g |
| Operating/storage temperature | -25…+60 °C/-40…+85 °C |
| Relative humidity | 95 %, no condensation |
| Vibration/shock resistance | conforms to EN 60068-2-6/EN 60068-2-27 |
| EMC immunity/emission | conforms to EN 61000-6-2/EN 61000-6-4 |
| Protect. rating/installation pos. | IP20/variable |
| Approvals/markings | CE, UL, ATEX, IECEx, cFMus |
| Ex marking | ATEX |
| IECEx | |
| cFMus |
Number of inputs: 4
Ask questions
(0/1,200)
- Q: Can I save items for later?
A: Yes, you can save the items you wish to purchase later in the shopping cart. This way, when you are ready to proceed with the order, you can easily find them.
- Q: Do you support global shipping?
A: Yes, we support worldwide shipping. No matter where you are located, we will make every effort to deliver the products to your doorstep.
- Q: How to apply for an extended warranty on a product?
A: Applying for an extended warranty is simple. During the purchasing process, you can choose to extend the warranty period for eligible products. Just select the desired warranty period, and it will be added to your purchase.
Reviews
- Z
Za Bo
Mar 31, 2026
Beckhoff Module EL3104Budget-friendly.HelpfulUnhelpful - D
Dustin Littlefield
May 08, 2025
Beckhoff Module EL3104Everything's fine, item shipped quickly and arrived in perfect condition.HelpfulUnhelpful - P
Paul Dorling
Feb 21, 2025
Beckhoff Module EL3104I'm glad I was able to get the part I needed thanks to your assistance.HelpfulUnhelpful - J
Justin Remund
Dec 04, 2024
Beckhoff Module EL3104Shipping cost is high.HelpfulUnhelpful - A
Anonymous user
Nov 25, 2022
Beckhoff Module EL3104All was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
Beckhoff Module EL3104
✔ In Stock (Can ship in 5-7 days)

Online Support 24/7
12 Months Warranty for New Products
30 Days Money Back Guarantee
People who bought this item also viewed
Beckhoff Module ES3104
Allen-Bradley PLC 1785-ENET C
Beckhoff Module EL7332
Beckhoff Module CX1020-0021
Beckhoff Module FC2001
Beckhoff Module CX1100-002
Beckhoff Module CX2030-0111
SIEMENS Module 6BK1943-2AA00-0AA0
Mitsubishi Module QJ72LP25-25
B&R Module X20BC0043-C01
Lenze Module ECSEA008A
Yaskawa Servo Motor SGMAS-04AGA-SU22
Fanuc Servo Drive A06B-6112-H045#H570
Omron PLC DRT1-ID16
Customers frequently viewed
IWAYA DENKI Water Pump 25CJT0752
Panasonic Servo Motor MHMF022L1V2M
Honeywell Solenoid Valve VE4025B1045
ROTEN Mechanical Seal 8E5K-22-X
SANDSUN Overload Pump VA08H-760
GS Battery 6-QW-60(450)-(55D23L-KR)
Rechi Compressor 44R273A
MINDMAN Air Cylinder MCQV2-11-40-200
Mitsubishi Compressor YB645WTG
SAWANA Relay SHZ1-A8(ST8A) AC220V/81e
TECO Servo Motor TSB07551A3BT2201
Yuken Solenoid Valve DSG-03-3C2-A100-50
AirTAC Air Cylinder SE32X265S
Danfoss Expansion Valve TUB 068U2700
Sanyo Denki Servo Motor P50B07020DXX4ZE
Bristol Compressor H79A723DBLE
NACHI Bearing 52318
Kuebler Encoder 8.5020.C451.1024

