There is no price at present, you can Request a Quote
| Type | Bus controller modules |
| System | X67 System |
| Description | X67 bus controller, 1 EtherNet/IP interface, X2X Link power supply 15 W, 16 digital channels configurable as inputs or outputs, 24 VDC, 0.5 A, configurable input filter, 2 event counters 50 kHz, M12 connectors, high-density module |
| Inputs/Outputs | 16 digital channels, configurable as inputs or outputs using Automation Studio or data point, inputs with additional functions |
| Insulation voltage between channel and bus | 500 Veff |
| Nominal voltage | 24 VDC |
| B&R ID code | Bus controller 0xACF7,Internal I/O module 0xB1E7 |
| Sensor/Actuator power supply | 0.5 A summation current |
| Status indicators | I/O function per channel, supply voltage, bus function |
| CE | Yes |
| UKCA | Yes |
| ATEX | Zone 2, II 3G Ex nA IIA T5 Gc,IP67, Ta = 0 - Max. 60°C,TÜV 05 ATEX 7201X |
| UL | cULus E115267,Industrial control equipment |
| HazLoc | cCSAus 244665,Process control equipment,for hazardous locations,Class I, Division 2, Groups ABCD, T5 |
| EAC | Yes |
| KC | Yes |
| Electrical isolation | Channel isolated from bus,EtherNet/IP not isolated from bus and channel not isolated from channel |
| Degree of protection per EN 60529 | IP67 |
| Operating temperature | -25 to 60°C |
| Dimensions | Width 53 mm,Height 155 mm,Depth 42 mm |
| Weight | 355 g |
Ask questions
(0/1,200)
- Q: Can I save items for later?
A: Yes, you can save the items you wish to purchase later in the shopping cart. This way, when you are ready to proceed with the order, you can easily find them.
- Q: Do you support global shipping?
A: Yes, we support worldwide shipping. No matter where you are located, we will make every effort to deliver the products to your doorstep.
- Q: How to apply for an extended warranty on a product?
A: Applying for an extended warranty is simple. During the purchasing process, you can choose to extend the warranty period for eligible products. Just select the desired warranty period, and it will be added to your purchase.
Reviews
- A
Anonymous user
Nov 25, 2022
B&R Module X67BCD321.L12All was ok! No problems whatsoever.HelpfulUnhelpful
B&R Module X67BCD321.L12
There is no price at present, you can Request a Quote
People who bought this item also viewed
B&R Module 7XX419L.50-1
B&R Module X20IF 1041-1
B&R Module X20PS9600
B&R Module 7XX415.50-K02
SIEMENS Module 6DD16820CH3
Omron Module CK3M-CPU101
YASKAWA Module JZNC-YRK21-1E
LS Module XXF-ADHA
Fanuc Servo Motor A06B-0078-B003
Bosch Rexroth Servo Drive HDS03.2-W100N
Customers frequently viewed
IWAYA DENKI Water Pump 25CJT0752
Panasonic Servo Motor MHMF022L1V2M
Honeywell Solenoid Valve VE4025B1045
ROTEN Mechanical Seal 8E5K-22-X
SANDSUN Overload Pump VA08H-760
GS Battery 6-QW-60(450)-(55D23L-KR)
Rechi Compressor 44R273A
MINDMAN Air Cylinder MCQV2-11-40-200
Mitsubishi Compressor YB645WTG
ATMEL IC Integrated Circuit Chip AT29LV040A
NEW-ERA Air Cylinder PPTS-SD10-10-TPQN
NMB Bearing S693ZZ
Bristol Compressor H25B323DBLB
STAIRS Water Pump HBI8-10
MAC Solenoid Valve 58D-32-116AA
HOLTEK IC Integrated Circuit Chip HT7125-3
CCS Switch 674D2

